LT RU EN
Ignalinos AE regiono plėtros agentūra
Naujienos
Naujienos, renginiai, įvykiai
Ignalinos atominės elektrinės regionas
Ignalinos atominės elektrinės regionas

Bendroji Ignalinos AE regiono charakteristika

LR Vyriausybei patvirtinus Ignalinos AE pirmojo bloko eksploatavimo nutraukimo programą, 2002 m. vasario 26 d. LR Vyriausybės nutarimu sukurtas tikslinis Ignalinos AE regionas (toliau - IAE regionas), kurį sudaro Ignalinos, Zarasų rajonų ir Visagino savivaldybės.


Ignalinos AE regiono steigimo ir veiklos pagrindas. Teisės aktai.

 

IAE regionas įsikūręs pačiame Lietuvos pakraštyje, jos šiaurės rytų dalyje. Šiaurinė regiono dalis ribojasi su Latvijos Respublika, rytinė - su Baltarusijos. Regionas užima 2839 km2 plotą (Visagino m. – 59 km2, Ignalinos r. – 1447 km2, Zarasų r. – 1334 km2), kas sudaro 39,2 proc. Utenos apskrities ir 4,3 proc. šalies teritorijos.

 

IAE regionas - ežeringiausias kraštas visoje šalyje. Ignalinos ir Zarasų rajonuose yra 505 įvairaus dydžio ežerai, kurių bendras plotas sudaro 24,9 tūkst. ha arba 8,8 proc. šių rajonų teritorijos (7,7 proc. Ignalinos ir 10,0 proc. Zarasų rajone). Nors vyrauja nedideli, iki 10 ha, ežerai, tačiau didžiausi regiono ežerai – Drūkšiai (plotas 44,5 km2), Sartai (13,3 km2), Luodis (13,0 km2) ir Avilys (12,1 km2) – patenka į didžiausių Lietuvos ežerų dešimtuką. Be to, IAE regione yra apie 60 dirbtinių vandens telkinių–tvenkinių bei 28 upės, kurių ilgiausios - Birvėta-Konaražina (Dysna) (ilgis - 49,6 km) ir Šventoji (44,7 km).

 

IAE regionas taipogi pasižymi ganėtinai dideliu miškingumu. Miškai Ignalinos ir Zarasų rajonuose užima apie 90,8 tūkst. ha arba apie 36 proc. šių rajonų teritorijos (38,7 proc. Ignalinos ir 33,7 proc. Zarasų rajone). Tai gerokai daugiau už šalies vidurkį – 30,6 proc. Vertinant IAE regiono gamtinius išteklius, pažymėtina, jog jis turtingas medienos ir durpių

.

 

Nors IAE regionas sudaro 4,3 proc. šalies teritorijos, tačiau jo gyventojai, kurių 2013 m. pradžioje buvo 56,5 tūkst., sudaro vos 1,9 proc. šalies gyventojų. Taigi, IAE regionas yra ganėtinai retai apgyvendinta šalies vietovė.

 

Didžiausi regiono miestai yra savivaldybių centrai : Visaginas, Ignalina, Zarasai.

Mažesni: Dūkštas, Didžiasalis, Dusetos, Salakas ir kt. Miesto-kaimo gyventojų pasidalinimo požiūriu, IAE regionas yra pakankamai miestietiškas. 2013 m. pradžioje 59,7 proc. regiono gyventojų gyveno miestuose (Visagine - 20988, Zarasuose - 6966, Ignalinoje - 5772 gyventojų).

 

Ignalinos AE regionas ekonominiu požiūriu yra silpnai išvystytas. Jame dominuoja mažo intensyvumo žemės ir miškų ūkis. Išskyrus Ignalinos AE regione dominuoja smulkios pramonės įmonės, kuriančios žemos kvalifikacijos darbo jėgai imlią, mažai konkurencingą produkciją. Maža to, verslo plėtojimo požiūriu regionas yra labai nepalankioje padėtyje, kadangi jis geografiškai smarkiai nutolęs nuo didžiųjų Lietuvos miestų ir Klaipėdos uosto. Regionas nėra patrauklus potencialiems investuotojams ir savo infrastruktūra. Ekonominę-socialinę plėtrą stabdo ir tai, jog regionas pasižymi nepalankiomis gamtinėmis sąlygomis žemės ūkio plėtotei.

 

Demografiniu požiūriu IAE regionas išskirtinių privalumų, galinčių tapti esminiu plėtros pagrindu, taip pat neturi. Ignalinos AE veikla iki šiol garantavo pakankamą regiono užimtumą ir ekonominį aktyvumą, o tai neskatino ieškoti kitų perspektyvių veiklos sričių, gyventojų verslumo.