LT RU EN
Ignalina Nuclear Power Plant Regional Development Agency
News
Events, announcements
Ignalina Nuclear Power Plant Region
Projektai

Įgyvendinamos parengiamosios veiklos, siekiant atkurti keramikos gamyklą Didžiasalyje


LR Ūkio ministerija, Lietuvos verslo paramos agentūra ir VšĮ Ignalinos AE regiono plėtros agentūra š.m. liepos 17 d. pasirašė sutartį dėl Regiono plėtros agentūros parengto projekto „Didžiasalio gamybinio petencialo atkūrimas panaudojant vietinius (molio) išteklius" veiklų finansavimo iš nacionalinės Inovacijos ir konkurencingumo didinimo programos lėšų. Projektu siekiama atlikti tyrimus, reikalingus norint atgaivinti tarybiniais metais veikusią Didžiasalio keramikos gamyklą ir tokiu būdu spręsti specifines socialines ir ekonomines problemas Didžiasalyje, pritraukti čia tiesioginių investicijų.


Vietinių molio telkinių tyrimai


Įgyvendinant projektą, VGTU Termoizoliacijos institutas atliko Didžiasalio molio telkinių technologinių savybių tyrimą, kurio rezultatai parodė, kad Didžiasalio apylinkių žemės gelmėse esantis molis yra tinkamas gaminti keraminius gaminius.

Didžiasalio (Ignalinos r.) apylinkėse esantys Dysnos ir Kuksos molio telkiniai buvo ištirti pagal darniuosius Europos Sąjungos standartų reikalavimus. Ypač didelis dėmesys skirtas nustatyti molio atsparumo šalčiui rodiklį bei optimalią molio degimo temperatūrą sukepusiai keramikai gauti.

Tyrimai parodė, kad Dysnos telkinio, esančio 34,5 km nuo Ignalinos, molis yra tinkamas drenažo vamzdžių ir statybinių plytų gamybai. Šio molio sudėtis skiriasi nuo daugelio respublikos molių chemine sudėtimi, kuri lemia raudoną išdegto molio spalvą. Jis priskiriamas vidutinio ir aukšto dispersiškumo (molio dalelių kiekis siekia 90 proc.), todėl labai jautrus džiovinimui.

Tyrimo metu buvo nustatyta pasirinktų molio žaliavų ne tik cheminė sudėtis, bet ir užterštumas, granuliometrinė sudėtis ir plastiškumas, įvertinta įvairių formavimo mišinio sudėties komponentų įtaka šioms fizikinėms savybėms. Nustačius keraminių bandinių pagrindines chemines savybes, parengta principinė apdailos plytų ir grindinio blokų gamybos iš Dysnos ir Kuksos vietovių molių technologija.


Didžiasalio gamybinio potencialo galimybių studija


Ignalinos AE regiono plėtros agentūros užsakymu baigiama rengti Didžiasalio gamybinio potencialo atkūrimo panaudojant vietinius molio išteklius galimybių studija. Jos pagrindinis tikslas – įvertinti, kokios yra galimybės atgaivinti anksčiau veikusią statybinių medžiagų gamyklą su visa reikiama infrastruktūra ir pateikti galimas alternatyvas. Atliktų tyrimų rezultatai leido nustatyti, kokie darbo jėgos, žaliavų resursai reikalingi būsimoje keramikos gamykloje, kokios būtų jos gaminių realizavimo rinkos bei finansavimo šaltiniai.

Galimybių studijoje rašoma, jog keramikos gamyklos statyba Didžiasalyje yra pagrįsta tuo, kad šalia yra gausūs gamtiniai resursai. Šalia Didžiasalio esantys Dysnos ir Kuksos molio telkiniai yra vieni iš trijų didžiausių Lietuvoje (šalia Jūros-Šešupės ir Kauno-Kaišiadorių). Deja, bet gausūs gamtiniai ištekliai nėra pakankama prielaida efektyviai ir pelningai gamyklos veiklai.

Atlikus visus reikiamus skaičiavimus buvo nustatyta, kad optimaliausia yra bandyti atgaivinti gamyklą dviem etapais. Pirmojo etapo metu pastatomas šiuolaikinius reikalavimus atitinkantis apdailos keramikos gaminių cechas turintis 35 mln. sąlyginių vienetų gamybinius pajėgumus, antrojo etapo metu būtų atgaivintas ir statybinių medžiagų gamybos cechas.

Anot studijos rengėjų, šis projektas turėtų didelį poveikį socialinių ir ekonominių Didžiasalio ir aplinkinių vietovių socialinei ir ekonominei plėtrai bei susidariusių problemų sprendimui. Po ilgos pertraukos Didžiasalyje būtų sukurtos nuolatinės ir santykinai gerai apmokamos darbo vietos Didžiasalio ir aplinkinių vietovių gyventojams. Projekto įgyvendinimo metu ir pradėjus gamybinę veiklą būtų sukurta iki 150 papildomų netiesioginių darbo vietų statybų ir paslaugų sektoriuose. Toks darbo vietų skaičius būtų pakankamas darbingų, darbo ieškančių, tačiau nerandančių darbuotojų įsidarbinimui. Netgi planuojama, kad ypač aukštos kvalifikacijos darbuotojus tektų kviestis iš didžiųjų Lietuvos miestų.

 
GALIMYBIŲ STUDIJA(parsisiųsti)

 
2007 m. lapkričio 29 d. Ignalinos rajono savivaldybėje vyko Projekto rezultatų pristatymas visuomenei, kurioje pranešimus skaitė molio telkinių tyrimą ir keramikos gamyklos galimybių studiją atlikusių institucijų atstovai, Ignalinos darbo biržos vadovas pristatė darbo rinkos situaciją Didžiasalyje, apie keramikos gamyklos statybos planus papasakojo UAB "Luido keramika" generalinis direktorius. Daugiau informacijos apie konferenciją

 
Parengė Joana Goštautaitė
VšĮ Ignalinos AE regiono plėtros agentūros
viešųjų ryšių projektų vadovė